Rady pri postihnutí žalúdočnými vredmi

Rady pri postihnutí žalúdočnými vredmi

dvanástnikový vredV prípade, že trpíte žalúdočnými vredmi, je nutné upraviť spôsob životosprávy a razantne proti nim zakročiť, pretože pri neliečení môžu skončiť až smrteľne (pri prasknutom vrede a následnom krvácaní do žalúdka, prípadne môžu byť východiskovým bodom pre rakovinu žalúdka). Preto vám prinášame súbor niekoľkých rád a tipov, ktoré je vhodné dodržiavať pri vredovom ochorení žalúdka. Správne dodržiavanie týchto zásad môže nielenže utíšiť nepríjemné príznaky žalúdočných vredov, ale pri dôslednom dodržiavaní ich dokonca až úplne vyhojiť, a to aj bez chirurgického zákroku (keďže vredy sa v medicínskej praxi bežne vyoperovávajú, aby sa predišlo hrozbe, že v žalúdku prasknú).

Pozor na prijímanú stravu

Väčšina predkladaných rád a tipov sa týka celkovej životosprávy a stravy, ktorú prijímame, pretože práve tá je prvou vecou, ktorá je v kontakte so žalúdkom, a teda aj žalúdočnými vredmi. Skôr než však pristúpime ku konkrétnym radám pri žalúdočných vredoch, je nutné pochopiť, čo ich vlastne spôsobuje, aby sa nám opakovane nevracali aj po vyliečení.

Ako vznikajú žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy vznikajú pri poškodení sliznice žalúdka následkom pôsobenia kyslých žalúdočných sekrétov. Avšak hlavným predpokladom pre vznik žalúdočných vredov je baktéria helikobakter pylori (zistiť viac o helikobakter pylori a žalúdočných vredoch), ktorej takisto vyhovuje kyslé prostredie žalúdka. Práve z tohto dôvodu je vhodné upraviť a zharmonizovať prostredie žalúdka, aby v ňom baktéria helikobakter pylori, ani žalúdočné vredy nenachádzali vhodné útočisko pre svoj rozkvet.

Ako možno zharmonizovať prostredie svojho žalúdka

Dieta pri žalúdočných vredochAzda najhoršími vplyvmi na fungovanie žalúdka, ale aj celkového organizmu, na ktorom sa zhodnú všetci odborníci na zdravú výživu, je zvýšený príjem alkoholu, cigariet a chemických farmaceutík (liekov s mnohými vedľajšími účinkami). Poďme si ale vymenovať všetky riziká, ktoré napomáhajú vzniku vredov v prostredí žalúdka:

  • zvýšený príjem alkoholu
  • fajčenie
  • niektoré druhy liekov (aspirín, kortikoidy)
  • kyselinu tvoriace jedlá (citrusové plody)
  • pikantné a korenisté jedlá (dráždia sliznicu žalúdka, kde sa vredy nachádzajú)
  • káva a sýtené nápoje

Naopak k potravinám, ktoré sa odporúčajú uprednostniť pri postihnutí žalúdočnými vredmi, môžme zaradiť tieto:

  • vláknina (cenný zdroj vitamínov, minerálov, antioxidantov) – napomáha hojiť vredy
  • flavonoidy (redukujú helikobaktera pylori, ktorý žalúdočné vredy spôsobuje) – jablká, zeler, brusnice, zelený čaj
  • chudé mäso bez kože a tuku, ryby upravované na vode namiesto oleja
  • tofu, sójové náhrady mäsa
  • strukoviny ako napríklad fazuľa
  • celozrnné pečivo
  • ovsené vločky
  • med
  • vajcia, mlieko, jogurty

Nepochybujeme, že mnohé z týchto odporúčaných potravín pravidelne konzumujete, no ak vás postihli žalúdočné vredy aj napriek tomu, je nutné, aby sa tieto potraviny stali hlavnou zložkou vášho jedálnička, a najmä aby ste vylúčili rizikové faktory opísané vyššie.

Čo môžem robiť, pokiaľ nemám záujem o radikálny zásah do svojho jedálnička a chcem sa zbaviť vredov prírodne bez nutnosti chirurgického zákroku?

žalúdočné vredy liečbaĎalšou možnosťou ako sa zbaviť vredových ochorení prírodným spôsobom je užívanie prírodných výživových doplnkov určených na prirodzenú harmonizáciu prostredia žalúdka. Jedným z najlepšie hodnotených takýchto prípravkov je Chioská masticha, tá zároveň slúži aj na boj s baktériou helikobakter pylori, ktorá je hlavným činiteľom žalúdočných vredov.

Tu je zopár reakcií ľudí, ktorí trpeli žalúdočnými vredmi a rozhodli sa ich zbaviť užívaním Chioskej mastichy:

Iveta, 51 rokov: (žalúdočný vred, helikobakter pylori)

“V auguste 2014 mi diagnostikovali aj vred na žalúdku, to bol dôvod, prečo som začala užívať mastichu. Po 5 mesiacoch užívania mastichy som si urobila opäť test zo stolice (test poslaný na mikrobiologické vyšetrenie), test bol negatívny (pred užívaním mastichy bol pozitívny). Zdravotný stav sa mi veľmi zlepšil, nepociťujem nadúvanie, ťažobu, nevoľnosť od stravy. Cítim sa dobre.”

Kvetka, 82 rokov: (žalúdočné vredy, helikobakter pylori)

“Mama mala vyše roka veľké bolesti žalúdka, nechutenstvo atď. v dôsledku čoho schudla v priebehu 1/2 roka takmer 10 kg. Neviem, či práve masticha pomohla mojej mame, ale bola som veľmi milo prekvapená, keď doktorka pri gastroenterologickom vyšetrení žalúdka skonštatovala, že vredy sa tak zhojili, že ani nevie nájsť, kde sa nachádzali. Taktiež som očakávala pozitívny výsledok z histológie. Boli sme preto veľmi prekvapení negatívnym výsledkom histológie. V súčasnosti sa mama cíti veľmi dobre, nemá žiadne bolesti, chutí jej jesť a za dva mesiace pribrala 4 kg. Vo februári 2015 bola mama znova na gastroenterologickom vyšetrení, pričom po vredoch nebolo ani stopy. Výsledky z histológie negatívne a  žiadna prítomnosť helicobaktera”

V prípade, že máte záujem dozvedieť sa o terapii vredov Chioskou mastichou viac, navšívte stránku: Terapia žalúdočných vredov Chioskou mastichou

Rady pri postihnutí žalúdočnými vredmi