Peptické vredy sa delia podľa miesta výskytu na žalúdočné vredy a vredy dvanástnika. V tomto článku rozoberieme jedno z najčastejších vredových ochorení a to žalúdočné vredy. Dozviete sa: ako vredy v žalúdku vznikajú, ako sa prejavujú, a čo spôsobujú vo vašom tele?
Ako vznikajú žalúdočné vredy
Jednoducho povedané, žalúdočný vred vznikne, ak v tráviacom trakte prevažuje dlhodobé poškodzovanie sliznice nad silou obranného mechanizmu a ten sa už nestíha brániť. Za normálnych okolností je sliznica žalúdka chránená pred žalúdočnou kyselinou (HCL) hlienom, tzv. mucínom. Ak je však tento hlien narušený, žalúdočná kyselina prichádza do priameho kontaktu so stenami žalúdka a spôsobuje defekty.
Hlien poškodzuje baktéria Helicobacter pylori. Baktérie väčšinou kyslé prostredie neznášajú, no helicobacter je na toto prostredie adaptovaný. Jeho adaptácia spočíva v tom, že okolo seba dokáže vytvárať zásadité prostredie v ktorom prežíva. Zásadité enzýmy produkované helicobacterom ničia ochranný hlien sliznice žalúdka. Kyselina žalúdočná potom prichádza do priameho kontaktu so sliznicou žalúdka a narúša ju. Vytvárajú sa defekty, ktoré nazývame žalúdočné vredy.
Ako nepríjemné žalúdočné vredy spoznáte?
Ak to, čo vás trápi sú priamo vredy žalúdka, bolesť, objavujúca sa v nadbruší a pod hrudnou kosťou je tupá a pálivá. Objavuje sa hneď po jedle alebo do niekoľkých hodín po jedle. Je sprevádzaná:
- pálením záhy
- nevoľnosťou
- vracaním
Vredy dvanástnika sa prejavujú odlišne. Sprevádzajú ich ranné bolesti, ktoré po jedle ustúpia.
V neskorších štádiách sa vredy v žalúdku môžu rozkrvácať a tak pacienta priamo ohroziť na živote.
Čo vám môžu vredy žalúdka spôsobiť?
Vredy v žalúdku sa prezradia tupou, alebo pálivou, bodavou bolesťou. Prinútia vás navštíviť v noci chladničku a zahnať bolesť jedlom. Alebo sa môžu prejaviť bolesťami pri jedení. To spôsobuje stratu chuti do jedla a následné zníženie telesnej hmotnosti. Pacientov trpiacich žalúdočnými vredmi trápi nadúvanie, nutkanie na vracanie, ale aj samotné vracanie. Vo zvratkoch a v stolici sa môže objaviť krv.
Najzávažnejšou komplikáciou žalúdočných vredov je tzv. prasknutie vredu, pri čom nastane vnútorné krvácanie do tráviaceho traktu. V takom prípade treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože krvácanie môže priamo ohroziť život chorého.
Informácie o možnostiach liečby (aj domácej) sa dozviete v článku O prístupoch k liečbe žalúdočných vredov.
Zdroje:
– www.gastroenterolog.com/index.php/21-choroby-v-gastroenterologii/choroby-zaludka-a-dvanastnika/59-pepticky-vred
– primar.sme.sk/c/4116683/vredove-ochorenia.html
– www.alphamedical.sk/sk/Pre-pacientov/Chcete-vediet-/Trapia-vas-bolesti-zaludka-Moze-to-byt-helicobacter-pylori.alej