Dvanástníkové vredy – prehľad

dvanástnikové vredy

Čo sú to dvanástníkové vredy?

Vredové ochorenia sa vo všeobecnosti správne označujú ako peptické vredy. Tie sa môžu vyskytovať v oblasti žalúdka ako žalúdočné vredy, ďalej ako vredy pažeráka, vredy v okolí Meckelovho divertikulu a vredy na dvanástorníku. Práve tým posledným – dvanástnikovým vredom sa budeme v dnešnom článku podrobnejšie venovať. A prečo práve vredom na dvanástniku? Pretože práve táto odnož vredových ochorení sa vyvíja v ľudskom organizme najčastejšie. Vo všeobecnosti toto vredové ochorenie postihuje 10% populácie, pričom mnohí ani netušia, že ich vredové ochorenie postihlo.

Ako vznikajú vredy dvanástnika

Peptické vredy sa objavujú v prípadoch, ak dôjde k poškodeniu sliznice príslušného orgánu, kde sa vred vyvinul. Na narušenú sliznicu žalúdka / dvanástnika / pažeráka pôsobia žalúdočné kyseliny, ktorých pôsobením dôjde k vývoju vredového ochorenia. V minulosti prevažoval názor, že vredové ochorenia sú zapríčinené dlhodobým stresom, no v súčasnosti je dokázané, že za väčšinu vredových ochorení môže infekcia baktériou helikobakter pylori. U dvanásnikových vredoch je výskyt baktérie helikobakter pylori až na úrovni 96%.
Vo všeobecnosti podlieha vývin tohto ochorenia nasledovnej línii:

infekcia helikobakterom (bakteriálna infekcia) → gastritída (zápalové ochorenie) → vznik peptického vredu (vredové ochorenia)

Koho najčastejšie postihujú vredy na dvanástniku

Dvanástnikové vredy na rozdiel od žalúdočných postihujú predovšetkým mladších ľudí. Pomer mužov a žien uvádzajú štatistiky ako vyrovnaný. Dôležitým poznatkom je, že vredové ochorenia nie sú dedičné, ako sa niektorí ľudia nazdávajú.
Rizikové pre vznik dvanástnikových vredov je vynechávanie raňajok a obzvlášť nebezpečné je pitie kávy nalačno. Ďalšími nebezpečnými faktormi sú cigarety, alkohol, káva, korenisté jedlá, nadužívanie niektorých druhov liekov.

Ako sa prejavujú dvanástnikové vredy

Najčastejšími príznakmi dvanástnikových vredov sú bolesti v oblasti žalúdka, nechutenstvo, nevoľnosť a pocit plnosti. Žalúdočné bolesti sa objavujú obvykle nalačno (2 – 6 hod po jedle alebo v noci). Príjem potravy vedie k úľave od bolesti, kvôli čomu pacienti zvyknú vyslovene vyhľadávať jedlo. To sa potom odzrkadľuje na zvýšenej telesnej hmotnosti.

Diagnostika dvanástnikových vredov

Pre diagnostiku dvanástnikových vredov sa používajú rozličné metódy, ku ktorým možno zaradiť:

Ako sa liečia dvanástnikové vredy

Liečba vredov dvanástnika prebieha naordinovaním viacerých druhov liekov. Spravidla sa jedná o antacidá, inhibítory protónovej pumpy (zamedzujúce tvorbe žalúdočných štiav), antibiotiká určené na eradikáciu helikobaktera pylori. K liečbe je samozrejme odporúčaná aj diéta.
Hoci sa táto liečba môže zdať pre telo značne náročná, liečbu tohto ochorenia by ste rozhodne nemali zanedbávať, pretože pri neliečení hrozí krvácanie vredu, prasknutie vredu, prenos zápalového ochorenia na ďalšie orgány, či dokonca nádorová premena vredu.

Náš tip: Ak sa vám zdá antibiotická liečba nevhodná, môžte siahnuť po prírodnej. Tá zahŕňa najmä úpravu jedálnička. Vhodnými prírodnými prostriedkami sú napríklad Chioská masticha a probiotiká S.boulardii.

Zaujímavosťou je, že určitému percentu pacientov sa objavujú bolesti aj po absolvovaní úspešnej liečby. Z medicínskeho hľadiska žiaľ pri takýchto prípadoch nie je čo riešiť. V takomto prípade odporúčame siahnuť po spomínaných prírodných prípravkoch ako Chioská masticha.

vredy dvanástnika

Prečítajte si aj náš článok o tom – Ako som sa zbavil žalúdočného vredu

Dvanástníkové vredy – prehľad

5 thoughts on “Dvanástníkové vredy – prehľad

  • 11. apríla 2017 at 12:31
    Permalink

    mne sa stalo presne co tu pisete, liecil som sa na vredy dvanastnika, vredy boli vysusene a bolesti mavam aj nadalej… tak asi skusim tu mastichu teraz, ktoru by ste mi odporucili?

  • Pingback: Neskoré príznaky helikobaktera | Helikobakter Pylori

  • 11. októbra 2017 at 8:08
    Permalink

    Pane a dá sa to liečiť nejako po domácky lebo Ja nemám čas na lekára a tiež mna boli stále brucho

    • 11. októbra 2017 at 8:27
      Permalink

      Dobrý deň, Tomáš,

      k vývoju dvanástnikových vredov dochádza poškodením sliznice dvanástnika. Jej následným zahojením sa zbavíte aj vredu bez nutnosti chirurgického zásahu (pokiaľ nejde o príliš rozsiahle poškodenie). V 95% prípadoch býva poškodená sliznica dvanástnika, a teda dvanástnikové vredy zapríčinené baktériou Helicobacter pylori. Účinnou domácou liečbou môže byť chioská masticha, ktorú spomíname v článku + zdravá životospráva. Pre viac informácií odporúčam tento článok – http://zaludocne-vredy.sk/ako-som-sa-zbavil-zaludocneho-vredu/

      Prajem pevné zdravie
      Viktor

Comments are closed.