Dvanástnikový vred – príznaky

vredy na dvanástorníku príznakyPodozrenie na vznik dvanástnikových vredov môžte nadobudnúť aj na základe príznakov, ktorými vredy pripomínajú svoju prítomnosť v organizme. O tom, že tieto príznaky by ste nemali podceňovať svedčí fakt, že pri neliečení môžu viesť k ďalšími komplikáciám, pri prasknutí vredu dokonca až k smrti pacienta.

Dvanástnikové vredy – hlavné príznaky

Hlavným príznakom vredových ochorení sú bolesti v oblasti brucha, pričom bolesť sa môže prejavovať rôzne – ako tupá / ostrá / kŕčovitá bolesť. Problémom je aj ľahká zameniteľnosť žalúdočných a dvanástnikových vredov na základe indikovania samotnej bolesti brucha. Vredy sa nemusia totižto až tak odlišovať typom bolesti ako skôr tým, kedy sa bolesť objavuje (či nalačno, alebo po príjme potravy).

Ako odlíšiť dvanástnikový vred od žalúdočného vredu

dvanástnikové vredy príznakyPre žalúdočné vredy sú charakteristické bolesti brucha najmä po najedení, kedy sa uvádza do chodu tráviaci proces pôsobiaci aj na vredom poškodenú stenu žalúdka. U dvanástnikových vredov sa bolesť prejavuje práve naopak – nalačno. Obvykle sa objavuje 2-6 hod po jedle, prípadne v noci. Príjmom potravy zvyknú bolesti ustúpiť. To vedie pacienta k zvýšenému príjmu potravy v záujme potlačenia bolestí. Problémom je, že takýto stav častokrát vedie k nadváhe a ďalším zdravotným komplikáciam (napr. prediabetes, či zvýšená hladina cholesterolu).

Ďalšie príznaky dvanástnikových vredov

Ďalšími príznakmi dvanástnikových vredov sú nechutenstvo, nevoľnosť, napínanie na zvracanie a pálenie záhy. Zaujímavosťou je, že u cca 10% ľudí postihnutých dvanástnikovými vredmi prebieha ochorenie bezpríznakovo, prípadne len s menšími nešpecifickými symptómami.

Pôvod dvanástnikových vredov

Podľa klinických štúdií môže za pôvod vredov dvanástnika až v 95% prípadoch infekcia baktériou helikobakter pylori (Hp), ktorá sa usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika. Táto nezdarná baktéria je pritom druhou najrozšírenejšou infekciou vôbec (po zubnom kaze). Napriek tomu je odhalenie tejto infekcie pomerne jednoduché a to aj v domácich podmienkach pomocou jednoduchého testu na diagnostiku baktérie Hp.

Ako sa zbaviť vredov dvanástnika

dvanástnikový vred príznkyPre viac informácií o možnostiach liečby aj bez lekárskej pomoci odporúčame článok – Prírodná liečba peptických vredov (je síce zameraný primárne na žalúdočné vredy, no zásady v ňom spísané sú rovnako účinné aj pre vredy dvanástnika).

Vred na dvanástniku – príznaky (zhrnutie)

  • bolesť brucha nalačno (2-6 hod po jedle / v noci)
  • nechutenstvo
  • nevoľnosť
  • pocit plnosti
  • napísanie na zvracanie
  • pálenie záhy
Dvanástnikový vred – príznaky