Prírodná liečba žalúdočných vredov

žalúdočné vredy domaca liecbaPrírodná liečba žalúdočných vredov

Žalúdočné alebo správne pomenované peptické vredy v žalúdku, sú zdravotným neduhom, ktorý trápi pomerne značnú časť svetovej populácie. Žalúdočné vredy vznikajú ako následok nezdravého životného štýlu, nevyváženej stravy, stresu a najmä infekcie žalúdočnou baktériou helikobakter pylori. Vredy v žalúdku spôsobujú nemalé zdravotné problémy ako napríklad bolesti brucha, pocity ako “zle od žalúdka”, či žalúdočné kŕče. V horšom prípade môžu žalúdočné vredy prasknúť, čo môže mať až tragické následky, preto by ste nemali tento problém rozhodne prehliadať.

Medicínska liečba žalúdočných vredov

Gastroenterológovia sľubujú vyliečenie žalúdočných vredov pri nekomplikovaných prípadoch za pomerne krátku dobu. Dokonca v rádoch len niekoľkých dní, počas ktorých vám nasadia lieky potláčajúce tvorbu žalúdočných štiav. Vredy by sa mali počas tejto doby zahojiť.

To, čo je však nutné udržiavať dlhodobo, je šetriaca diéta, aby sa zdravotný problém nestal po čase opäť aktuálnym. Počas nej by ste mali uprednostňovať varené a dusené pokrmy a vyhýbať sa teplotným extrémom (príliš studené, či príliš horúca jedlá), aby ste zbytočne nedráždili žalúdok. Tvorbu žalúdočných štiav taktiež stimulujú cigarety, alkohol, silná káva nalačno, čomu by ste sa mali rozhodne vyvarovať.

Liečba vredov bez liekov

Dobrou správou je, že žalúdočné vredy sa môžu zahojiť aj bez lekárom predpísaných tabliet.

prírodná liečba žalúdočných vredovMusia byť však zaručené optimálne podmienky, a teda minimalizované všetky rizikové faktory. To obnáša šetrnú stravu, dostatok regenerácie organizmu (spánok a oddych po náročných činnostiach) a minimum stresu. Vyvarovať sa treba tiež liekom dráždiacich žalúdok a baktérii helikobakter pylori – jej prítomnosť v organizme dokáže potvrdiť / vyvrátiť jednoduchý diagnostický test.

Vhodným doplnkom tiež môžu byť prírodné výživové doplnky ako napríklad Chioská masticha, ktorej úlohou v kombinácii s probiotickými kultúrami je harmonizovať prostredie žalúdka, potláčať baktériu helikobakter pylori a žalúdočné vredy.

Žalúdočné vredy – domáca liečba

V prípade, že sa rozhodnete pre domácu liečbu žalúdočných vredov bez liekov tzv. prírodnú, mali by ste zahrnúť do svojho jedálnička tieto potraviny: banány, zázvor, papriku, kapustu, čučoriedky, brokolicu, nechtík, rumanček.

Ide predovšetkým o to, aby ste zbytočne nedráždili sliznicu žalúdka, ktorej narušenie prispieva k vzniku vredových ochorení žalúdka.

Prírodná liečba žalúdočných vredov

2 thoughts on “Prírodná liečba žalúdočných vredov

 • 1. novembra 2017 at 17:31
  Permalink

  Zázvor ? To nechápem len ten páli v žalúdku.

  • 8. novembra 2017 at 14:20
   Permalink

   Zázvor je známy svojimi protizápalovými účinkami, a keďže vredovým ochoreniam zväčša predchádzajú zápaly žalúdka / dvanástnika, tak zázvor môže byť skutočne nápomocný. Samozrejme platí, že všetkého veľa škodí, takže v rozumnej miere. 🙂

Comments are closed.