Čo hrozí pri neliečení žalúdočných vredov?
Neblahé následky žalúdočných vredov sú známe asi každému, no nie každý im venuje takú pozornosť, ako by mal. Neliečenie vredových ochorení žalúdka pritom môže viesť až ku smrti pacientov!
Od zápalov žalúdka, cez žalúdočné vredy, až po rakovinu žalúdka… Za všetko môže helikobakter pylori.
Žalúdočné vredy sa spravidla neobjavujú sami od seba. Pri vysokom percente nálezov peptických vredov, či už v žalúdku alebo dvanástniku je spúšťačom baktéria helikobakter pylori, ktorá sa usadzuje v sliznici týchto orgánov. Ak má helikobakter v organizme vytvorené vhodné prostredie pre množenie, čoskoro sa začnú objavovať príznaky jeho nákazy ako napríklad bolesti a kŕče žalúdka. Najväčším problémom je, že mnoho ľudí túto fázu žalúdočných problémov prehliada s domnienkou, že: “len niečo zlé zjedli a časom to prejde”. Bohužiaľ, pri neliečení neprejde. A čo viac, neskôr sa začnú objavovať čoraz vážnejšie ťažkosti.
V ďalšej fáze ochorenia sa spravidla začnú objavovať problémy spojené s pálením žalúdka a záhy. To už dochádza v organizme ku gastritíde – zápalovému ochoreniu žalúdka, ktoré je priamym predchodcom žalúdočných vredov.
Pozor na prasknutý žalúdočný vred!
Postihnutie žalúdočnými vredmi je už pomerne vážnym žalúdočným ochorením, pretože môže zapríčiniť až smrť pacientov. Prasknutý žalúdočný vred spôsobuje krvácanie do žalúdka. V takomto prípade je nutný okamžitý chirurgický zákrok, aby sa zamedzilo krvácaniu, inak hrozí smrť následkom infekcie.
Neliečením až k rakovine žalúdka
Ďalším nemenej neblahým dôsledkom žalúdočných vredov je, že môžu vyústiť až do rakoviny žalúdka. Tá sa v súčasnosti považuje za veľmi ťažko vyliečiteľné ochorenie, ktoré takisto vo vysokom percente vedie až ku smrti pacientov. Nádej na úplné vyliečenie existuje len v skorej fáze ochorenia, kedy je ešte možné postihnutú časť žalúdka úplne odstrániť chirurgickým zákrokom. V prípadoch pokročilejšej fázy ochorenia už ide zväčša iba o zmiernenie príznakov pacienta.
Žalúdočných vredov sa zbavíte, keď sa zbavíte helikobaktera
Vyhnúť sa takýmto negatívnym scenárom je možné, ak pozorne sledujete signály svojho tela a včas zachytíte príznaky žalúdočných vredov. Vyliečenie žalúdočných vredov v medicínskej praxi prebieha napríklad chirurgickým zákrokom, a síce vyoperovaním žalúdočných vredov. Za zmienku však stojí, že žalúdočné vredy sa však môžu aj úplne zahojiť a to v prípade, že odstránite pôvodcu – baktériu helikobakter pylori, ktorá žalúdočné vredy vyvoláva. Ak sa nechcete helikobaktera zbaviť kombináciou viacerých druhov silných antibiotík, ktoré narúšajú prirodzenú črevnú mikroflóru, tak vhodnú alternatívu predstavuje napríklad Chioská masticha – prírodný prípravok určený na elimináciu baktérie helikobakter pylori. Tá zároveň v kombinácii s probiotickými kultúrami Sacharomyces boulardii slúži aj na harmonizáciu prostredia žalúdka.
Viac informácií o Chioskej mastiche a Sacharomyces boulardii nájdete na www.mastichaterapia.sk