Žalúdočné vredy sú jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení žalúdka. Ich výskyt v organizme rozhodne netreba bagatelizovať, pretože okrem bežných komplikácií ako bolesti brucha, či žalúdočné kŕče, môžu viesť až k smrti. Tento extrémny prípad nastáva najčastejšie po prasknutí žalúdočného vredu a neposkytnutí urgentnej zdravotnej pomoci.
Ako zistím, že mám žalúdočný vred?
Výskyt žalúdočných vredov je vo veľkom percente prípadov spojený s infekciou baktériou helikobakter pylori. Tá sa usádza v sliznici žalúdka a dvanástorníka. Pri neliečení sa táto baktéria neúmerne rozmnožuje a narúša žalúdočnú stenu, čím vzniká peptický vred (vred na žalúdku alebo dvanástorníku).
Pokiaľ vás trápia časté problémy s trávením, bolesti brucha a žalúdočné kŕče, je pravdepodobné, že ste sa stali obeťou tejto nákazy, ktorá môže viesť až do vredového ochorenia. V takom prípade vám odporúčame urýchlene vykonať tento test na diagnostiku helikobaktera, prípadne návštevu gastroenterológa.
Čo mám robiť, ak mám helikobaktera?
V prípade, že vás postihol helikobakter pylori, je ideálne začať liečbu čím skôr, aby nedošlo k vážnejším zdravotným komplikáciám. Liečba helikobaktera sa podľa usmernení slovenskej gastroenterologickej spoločnosti uskutočňuje predpísaním viacerých druhov antibiotík a liekov blokujúcich tvorbu žalúdočných štiav. Ak daná kombinácia liekov pacientom nezaberie, lekár hľadá inú kombináciu účinných antibiotík. V takom prípade hrozí nadužívanie antibitiotikami, čo môže organizmus značne rozladiť. Alternatívnou voľbou sú prírodné metódy, ktoré by mali začať už úpravou jedálnička, či odporúčanými výživovými doplnkami. Mnoho ľudí má dobré skúsenosti napríklad s Chioskou mastichou. Pre viac info o mastiche kliknite tu.
Liečba žalúdočného vredu
Zbaviť sa žalúdočného vredu je možné dvomi spôsobmi. Prvým je vyhubenie baktérie helikobakter pylori z organizmu, ktorá žalúdočné vredy vyvoláva. Tým prakticky nastane zhojenie žalúdočného vredu. Druhým spôsobom je chirurgický zákrok. K tomu sa pristupuje najmä pri važnejších stavoch, kedy hrozí prasknutie žalúdočného vredu.
Ako spoznám prasknutý vred žalúdka?
Prasknutý žalúdočný vred sa prejavuje veľmi náhlou a ostrou bolesťou brucha. Ide o silnú bolest v oblasti nadbruška. Prasknutý vred žalúdka možno spoznať tiež stuhnutím brušnej steny a jej prílišnou citlivosťou na dotyk. Ako uvádza primar.sme: “Po niekoľkých hodinách niekedy bolesti ustúpia, no nasleduje šok (rýchly pulz, chladná spotená koža, pokles krvného tlaku).” V tejto fáze taktiež dochádza k horúčke a destabilizácii dýchacej sústavy a je nutná okamžitá zdravotná hospitalizácia, inak hrozí smrť pacienta.
Čo nasleduje, ak mám prasknutý žalúdočný vred
Prasknutý žalúdočný vred zapríčiňuje krvácanie do brucha, pričom môže dôjsť k akútnej infekcii / otrave krvi. Krvácanie prasknutého žalúdočného vredu sa dá rozpoznať taktiež podľa stolice, ktorá je zafarbená červeno-čiernou krvou. V takom prípade je ideálne zavolať rýchlu zdravotnú pomoc. Diagnóza prasknutý vred sa potvrdzuje na základe spomínaných príznakov (napr. bolesti a citlivosť brucha) a RTG vyšetrenia.
Operácia prasknutého vredu
Po potvrdení diagnózy prasknutia žalúdočného či dvanástroníkového vredu nasleduje prevoz do nemocnice a okamžitá operácia odvíjajúca sa od rozsahu poškodenia. Pri menšom rozsahu sa žalúdok prečistí a prasknutý žalúdočný vred sa priškrtí a zašije. Pri väčšom rozsahu sa odoberá celá postihnutá časť žalúdka.
Ako predísť prasknutiu peptického vredu
Prasknutiu vredu žalúdka či dvanástorníka možno predísť včasnou liečbou a minimalizovaním rizikových faktorov, ktoré žalúdočné vredy vôbec vyvolávajú. Ide predovšetkým o nadmerné užívanie alkoholu, cigariet, kávy, ostrých a korenistých jedál, ale napríklad aj dlhodobé vystavovanie sa stresovým situáciám.
V prípade, že máte podozrenie na výskyt žalúdočného vredu, odporúčame tiež prečítať: Ako som sa zbavil žalúdočného vredu