Dva úplne odlišné prístupy k liečbe žalúdočných vredov

žalúdočné vredy liečba

Liečba žalúdočných vredov a jej začiatky

Liečba žalúdočných vredov sa v minulosti riešila len chirurgicky. To je možno dôvodom, prečo sa veľa pacientov obáva návštevy lekára. Doba už pokročila a operatívne zákroky sa stávajú stále vzácnejším úkonom, poklesli dokonca až o 85 %. Za obrovský zvrat vďačíme dvom austrálskym vedcom J.R Warrenovi a B.J Marshallovi, ktorí v roku 1982 objavili baktériu helicobacter pylori. V roku 2005 boli za svoju prácu dokonca ocenení Nobelovou cenou.

Lekárom sa vďaka objavu helicobactera podarilo pochopiť ako a prečo vznikajú žalúdočné vredy. Zistili, že takmer všetky prípady vredových ochorení žalúdka spôsobuje práve táto baktéria. Mohli teda nastoliť liečbu, zameranú na zničenie helicobactera pylori, a tým odstrániť aj žalúdočné vredy. Posledných 20 rokov sa darí ochorenie liečiť pomocou antibiotík. Úžasnou správou však je, že helicobacter sa dá vyliečiť aj prírodnou cestou bez antibiotík.

liečba žalúdočných vredov

1. Žalúdočné vredy – liečba antibiotikami

V prípade, že za vznikom choroby stojí helicobacter, liečba vredov môže mať viacero línií. V prvej línií má lekár na výber z troch možností trojkombinácie silných liekov. Táto liečba trvá 7 dní. Lekárska fakulta UK hovorí o 25-30% zlyhaní tejto liečby. Liečba nemusí byť úspešná z rôznych dôvodov. Napríklad rezistentnosť helicobactera voči antibiotikám, zlá spolupráca pacienta – nedodržiavanie dávkovania alebo infekcia partnera, od ktorého sa pacient môže ľahko reinfikovať. V takom prípade je dôležité preliečiť aj partnera.

V prípade neúspešnej prvej línie liečby prichádza na rad druhá línia, pozostávajúca zo štvorkombinácie liekov. Liečba vredov potom trvá 7-10 dní, ale stáva sa, že lekár ju predĺži až na 14 dní.

Používanie antibiotík na zničenie helicobactera v žalúdku vedie k zvyšovaniu jeho rezistencie na antibiotiká a aj to je dôvodom, prečo liečba žalúdočných vredov antibiotikami nie je v mnohých prípadoch úspešná. V praxi sa zistil najčastejší úspech až po druhom preliečení.

Ďalšou možnosťou je sekvenčná liečba žalúdočných vredov. Tá je však zložitejšia a vykonávať ju môže iba skúsený gastroenterológ. Trvá 10 dní, pričom prvých 6 dní sa podáva jeden druh liekov a zvyšné dni sa použijú iné lieky na žalúdočné vredy. Úspešnosť sekvenčnej liečby je o niečo vyššia.

2. Žalúdočné vredy – liečba alternatívnou medicínou, domáca liečba

Antibiotiká síce môžu zabrať a zničiť helicobactera, ale treba si uvedomiť, že ničia aj užitočné baktérie v žalúdku a tak ruinujú imunitný systém.
Pri liečbe žalúdočných vredov je veľmi dôležitá aj životospráva. Ideálne je prejsť na šetrnú racionálnu diétu a dopriať si dostatok odpočinku. Dopomôcť k liečbe žalúdočných vredov môžte aj niektorými potravinami. Vhodné je aj dodržiavanie týchto rád pri postihnutí žalúdočnými vredmi.
Stojí za úvahu využiť silu prírody a zobrať si to, čo nám s láskou dáva. Ponúka nám prostriedky na takmer všetky možné problémy a navyše bez vedľajších účinkov. Pátranie po tých správnych prírodných liekoch býva zložité. Lekár sa riadi usmerneniami konvenčnej medicíny a býva skôr výnimkou keď vám povie o šetrných alternatívnych prostriedkoch na žalúdočné vredy. Hľadanie vhodných prostriedkov teda zostáva na vás.

dieta pri žaludočných vredoch

Jeden z overených prostriedkov, ktorý dokáže zničiť helicobactera pylori prírodnou cestou a zároveň zahojiť žalúdočné vredy je Chioská masticha. Ide o živicu zo stromu pistáciovníka, ktorý rastie na Gréckom ostrove Chios. Využitie mastichy je naozaj široké, no najviac sa používa pri žalúdočných ťažkostiach. Masticha podľa mnohých vedeckých výskumov zabíja helicobactera, je teda vhodná pri zdravotných ťažkostiach spôsobených touto baktériou. Patria sem napríklad bolesti žalúdka, zápal žalúdka, žalúdočné vredy a rakovina žalúdka. Pomáha pri pálení záhy, podporuje činnosť hrubého čreva a zmierňuje bolesti žalúdka. Masticha pôsobí antibakteriálne, antimykoticky a antisepticky. Tento prírodný prostriedok sa odporúča užívať práve pri žalúdočných vredoch a vredoch dvanástnika. Pre viac informácií o mastiche navštívte stránku Čo je to masticha.

Zdroje:
– Sú problémy s liečbou peptickej vredovej choroby 23 rokov po objavení Helicobacter pylori vyriešené?, MUDr. Rudolf Hrčka, CSc, Gastroenterologická klinika SZU a FNsP, Bratislava, www.solen.sk/pdf/97743f341965bc92be3ec579a49d85c0.pdf

– helikobakterpylori.sk/sk/ake-lieky-na-helikobaktera-vam-predpise-lekar-a-preco-casto-zlyhavaju/

Dva úplne odlišné prístupy k liečbe žalúdočných vredov

2 thoughts on “Dva úplne odlišné prístupy k liečbe žalúdočných vredov

  • 9. júla 2017 at 21:16
    Permalink

    Dobrý deň ! Mám na Vás takú prosbu.Možete mi poradiť-už asi osem rokov mám heliobakterpylori.Lekár predpísal 20mg omeprazol,každy ráno 1tabl.Ak ráz vynehám tak začne pálenie v žalude.Otázka je že dokedy to budem musieť používať bez následky ? s pozdravom za dobrý deň.

    • 13. júla 2017 at 12:52
      Permalink

      Dobrý deň pán Kallós,

      omeprazol a iné inhibítory protónovej pumpy sú väčšinou len prvá pomoc, neriešia však príčinu. Pre kvalitné trávenie a zabráneniu premnoženia bektérie HP je veľmi dôležitá kvalitná tvorba tráviacich štiav a tieto lieky tomu bránia. Z prírodných prostriedkov na žalúdočné problémy je v súčasnosti najúčinnejší produkt Masticha active, obohatený o probiotickú kvasinku Saccharomyces boulardii, ktorá výrazne zvyšuje účinnosť liečby. Na podporu tvorby žal. štiav odporúčame užívať jablčný ocot, 1 čajovú lyžičku do pohára s vodou vypiť pred jedlom aspôň 1x denne.

Comments are closed.