Peptický vred je spločné pomenovanie pre vred žalúdka aj vred dvanástnika. Patrí k najčastejším ochoreniam tráviaceho traktu. Najzávažnejšou komplikáciou vredovej choroby je krvácanie, prejavujúce sa buď vracaním krvi, alebo odchodom natrávenej krvi v stolici. V neskoršom štádiu môže nastať vnútorné krvácanie do tráviaceho traktu. To priamo ohrozuje život chorého.
Prečo vzniká peptický vred?
Je pravda, že peptické vredy sú často výsledkom nesprávnej životosprávy.
Nepravidelné stravovanie, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, infekcie, stres a psychické vypätie – to sú faktory prospievajúce tvorbe peptických vredov. Ťažkosti môžu vyvolať dokonca aj niektoré lieky a u citlivých ľudí korenisté či horúce jedlá. No hlavným spúšťačom vredového ochorenia je takmer vždy baktéria Helikobakter pylori. Helikobakter obýva prostredie žalúdočnej sliznice 50-80% ľudí. Táto baktéria spôsobuje peptický vred a zápal sliznice okolo neho. Ak sa zápal nevylieči, je väčšia pravdepodobnosť častejšie sa opakujúcich vredov. Preto je nevyhnutné zbaviť sa helikobaktera pri vredovom ochorení. Jeho prítomnosť v organizme je možné zistiť jednoduchým testom.
Ktoré oblasti peptické vredy postihujú?
Peptické vredy sa tvoria na sliznici hornej časti tráviacej trubice. Môžu sa teda vyskytnúť na akomkoľvek mieste od pažeráka po tenké črevo. Najčastejšie vznikajú v žalúdku (žalúdočné vredy) alebo v dvanástniku (dvanástnikové vredy), objavujú sa aj vredy pažeráka.
Pre viac informácií o príznakoch, prípadne liečbe vredových ochorení si prečítajte aj: